Skip To The Main Content
stevenson-high-school12x3.5
Faculty/Staff Directory

Staff Directory

Name Position Phone
Name Position Phone
Carmody, Stephen Theatre Technical Director
Diver, Steven Network Services Manager
Dreyer, Deanna Director of Security and Facilities
Barr, Dean Science Teacher
Bautista, Thrisha Science Teacher
Benedetto, Dorice Security
Berger, Helen Special Education Teacher
Bettina, Joseph Mathematics Teacher
Blasius, Thomas Communication Arts Teacher
Block, Patrick Social Studies Teacher
Borenstein, Nancy Study Hall Supervisor
Brady, Sharon Security
Bonadonna, Barbara Internal Service Account Coordinator
Brosio, David Security
Burroughs, Robby Special Education Instructional Aide
Campbell, Erik Special Education Teacher
Campion, Seamus Social Studies Teacher
Carlson, Jason Science Teacher
Cernivec, Carey Attendance Office Coordinator
Clark, Jenny Data Processing Specialist
Carrillo, Rigoberto Boys Locker Room Supervisor
Cimmarusti, Michael Security
Comes, Liz Copy Services Coordinator
Conneen, Andrew Government Teacher
Cook, Shane Physical Education Teacher/Head Wrestling Coach
Crook, Susan Dean of Students
Crow, Tim Physical Education Teacher/Head Girls Volleyball Coach
Cucci, Peg Nurse
Dauphin, Angela Dance Teacher
Criglar, Melinda Dance Teacher
Deppong, John Science Teacher
Difiglio, Grace Nurse
Duncan, Patricia Social Studies Teacher
Epstein, Lauren Special Education Teacher
Erickson, Christina Family and Consumer Sciences Teacher
Fainman, Melissa Social Studies Teacher
Farrissey, Andrew Physical Education Teacher/Head Boys Track and Field Coach
Fenton, Nancy Social Studies Teacher
Fine, Ande Department Assistant/Attendance Office
Fisch, Miriam Communication Arts Teacher
Foster, Denise Communication Arts Teacher
Frain, Shelley Security
Franklin, Jerry Guidance Counselor
Frankowski, Richard Security
Frantonius, David Social Studies Teacher
Gaier, Peggy West Attendance Office Receptionist
Goldstein, Michelle Security
Gonzalez, Rodolfo Security
Gotrik, Janet Department Assistant/Student Services
Grieco, Marianne Special Education In-School Supervisor
Haan, Nicholas Social Studies Teacher
Habel, Bradley Mathematics Teacher
Habley, Thomas Substance Abuse Prevention
McGurn, Chris Department Assistant/College Career Center
Hudson, Nancy SMARTdesk Manager
Jensen, Jennifer Girls Locker Room Supervisor
Johnson, Grant Mathematics Teacher
Johnston, Noel Communications Arts Teacher
Karlinsky, Andrea Director's Assistant/Special Education
Kellogg, Sarah Guidance Counselor
Klewin, Jane Physical Education Teacher
Kollar, Jim Economics Teacher
Mauro, Shannon Special Education Teacher/Co-Head Allied Soccer Coach
Larsen, Dan AP Government Teacher
Levenbrook, Stephanie Psychology Teacher
Lohrmann, Sara Family and Consumer Sciences Teacher
Lynch, Cynthia Theatre Teacher
Mack, Melissa Communication Arts Teacher
Maxwell, Elizabeth Communication Arts Teacher
Mazzuca, Paul Social Studies Teacher/Head Baseball Coach
Meltzer, Rich Facility Technical Coordinator
Merkin, Beth Spanish Teacher
Meyer, David Security
Mier, Fernando Security
Miller, Jennifer Mathematics Teacher
Miller, Sally Superstore Manager
Tucker, Steve Dean of Students
Millman, Sandra E-School Teacher
Vallone, Joseph Security
Moran, Dean Physical Education Teacher
Vazquez, Hector Guidance Counselor
Vignassi, Jodi Mathematics Teacher
Villasenor, Isabel Department Assistant/World Languages
Wade, Debbie Main Switchboard Operator
Wallace, Daryl Dean of Students
Walton, Jacqueline Security
Munson, Cynthia Division Assistant/Operations
Ward, Kara Economics Teacher
Ward, Robert Communication Arts Teacher
Warkins, Deanna Science Teacher
Myers, Tim Fine Arts Teacher
Weeg, Mark Security
Nehring, Karen Department Assistant/Science
Nuteson, Alice Choral Director
O'Reilly, Timothy Social Studies Teacher
Wimer, Kathy Department Assistant/Physical Welfare
Paloian, Suzanne Director's Assistant/Student Services
Pasquesi, Sharon Director's Assistant/Science
Pekovitch, Anne Data Processing Specialist
Perkins, Lindsay Guidance Counselor
Shupe, Caroline Social Studies Teacher
Pfeifer, Ann Special Education Teacher
Pierce, Richard Government Teacher
Slotten, Todd Audio Visual Manager
Smith, Kelly Technology Education Teacher
Polakow, Pamela Security
Smith, Robert Physical Education Teacher
Polisky, Jennifer Social Worker
Popper, David Audio Visual Specialist
Soszko, Steven Mathematics Teacher
Springer, Vincent Social Studies Teacher/Head Chess Coach
Stanhope, Tom Science Teacher/Head Boys and Girls Tennis Coach
Stanley, Allyn Security
Suaste, Carlos Security
Rauch-Morse, Catherine Mathematics Teacher
Sushinski, Janet Social Worker
Tabloff, Sheri Security
Reinmann, Joseph Business Education Teacher
Thibaudeau, Christian Mathematics Teacher
Thill, Barbara Communication Arts Teacher
Thomas, Jane ELL Teacher
Reznicek, Victoria ELL World Languages Teacher
Tiagonce, Sharlene Security
Richardson, Andrew Mathematics Teacher
Tierney, Jennifer Physical Education Teacher
Timm, Dawn Guidance Counselor
Rikje, Rebecca Department Assistant/Information Services
Roznowski, Tim Guidance Counselor
Ruiz, Julisa Mathematics Teacher
Sacksteder, Mimi Mathematics Teacher
Seeger, Carol Guidance Counselor
Ambrose, Patrick Social Studies Teacher/Head Boys Basketball Coach
Biesiada, Mark Social Studies Teacher
Breuer, Jenna Social Studies Teacher
Eberhardt, Nancy Speech/Language Therapist
Edstrom, Sheila Science Teacher
Elbaum, David Social Studies Teacher
Fairchild, Patrick Visual Arts Teacher
Fritz, William Communication Arts Teacher
Gerber, Jenessa Social Studies Teacher
Colan, Danielle Communication Arts Teacher
Martin, Patricia Assistant Director of Student Services
Martinez, Michael Spanish Teacher
Mural, Christopher Latin Teacher
Nehring, Lisa Mathematics Teacher
Piekarski, Kristin Physical Education Teacher/Head Patriettes (Poms) Coach
Polin-Silva, Lori Spanish Teacher
Psihogios, Christy Spanish Teacher
Rider-Sanchez, Manolo Spanish Teacher
Salituro, Christopher Social Studies Teacher
Schiavone, Jennifer Mentor Teacher
Sebastian, Petra Spanish Teacher
Foss, Christina Social Worker
Stone, Michelle Social Studies Teacher
Williams, Scott Communication Arts Teacher
Wright, Sandra Social Studies Teacher
Zimlich, Alden Science Teacher
Zizzo, Jennifer Spanish Teacher
Feinzimer, Laurie AP Psychology Teacher
Schafer, Stephanie Administrative Assistant/Operations
Sommers, Scott Physical Education Teacher/ Head Boys Cross Country Coach
Hess, Sara Mentor Teacher/Guided Study Teacher
Hodge, Matthew In-School Supervisor
Kanuch, Valerie Switchboard Operator
Korta, Mary Security
Merola, Judy Communication Arts Teacher
Sorkin, Annette Security
Voelker, Kirsten Communication Arts Teacher
Hutchins, Ryan Special Education Teacher
Hoopes, Kathryn Mathematics Teacher
Reusch, Linda Mathematics Teacher
Rabe, Lynne ILC Teacher
Butcher, Carol ILC Math Teacher
Kelly, Tom Assistant Director of Science/Science Teacher
Wills, Bryan Science Teacher
Reimer, Michael Science Teacher
Vukovics, Pamela ILC Science Teacher
Marcus, Susan ILC Mathematics Teacher
Tremmel, Lynn ILC Mathematics Teacher
Erdmann, Brett Science Teacher/Community Service Coordinator
Candotti, Jean Director's Assistant/Applied Arts
DiIorio, Ann Marie ILC Teacher
Leong, Joyce ILC Teacher
Maloney, Terry ILC Teacher
Grady, Jillian Special Education Teacher
Kramer, Jacob ILC Teacher
Novak, Gary ILC Science Teacher
Hjorth, Josh Special Education Teacher
Jasin, Lauren Special Education Teacher
Sugrue, Megan Special Education Teacher
Masters, Rosann Speech Pathologist
Sears, Tamara Special Education Teacher
Hollenbeck, Marissa Special Education Teacher
Kintz, Patricia Science Lab Coordinator
Jackson, Patricia Science Lab Coordinator
Kalmens, Julia ILC Teacher
Govindarajan, Vasantha Special Education instructional Aide
Johannsen, Jeffery Special Education Teacher
Lee, Agatha Special Education Instructional Aide
Liker, Anna Special Education Instructional Aide
Meyer, Carole Special Education Instructional Aide
Pilch, Yolanda Special Education Instructional Aide
Pine, Joe Manager of Data Reporting and Analysis
Heun, Maureen Communication Arts Teacher
Lockowitz, Matthew Communication Arts Teacher
Wise, Brian Communication Arts Teacher/Literacy Coach
Zagorski, Robert Communication Arts Teacher
Gaughan, Eileen ILC Paraprofessional
Johnson, Marianne ILC Paraprofessional
Joshipura, Parul ILC Paraprofessional
Wilson, Julie ILC Secretary
Kenney, M. Elizabeth Communication Arts Teacher
Edwards, Thomas Social Worker
Repel, Elfie Spanish Teacher
Kulla, Allison Guidance Counselor
Moffat, Tracey Department Assistant/Student Services
Collins, Vicki Department Assistant/Student Activities
Schroeder, Amy Director's Assistant/Student Activities
Fedewa, Ryan Science Teacher
Gimre, Kevin Mathematics Teacher
Hannigan, Keith Social Studies Teacher
Siwik, Andrea Special Education Teacher
Palffy, Christina Science Teacher
Goosman, Mary Registrar
Dettling, Lisa Head Librarian
Bouque, Andrew Communication Arts Teacher
Keller, Martha Communication Arts Teacher
Lukens, Lisa Communication Arts Teacher
Davies, Victoria Security
Degman, Lori Hearing Itinerant
Donohue, Megan Counselor Intern
Kolko, Harrian Study Hall Supervisor
Koziol, Ina Locker Room Supervisor
Reiner, Barry Security
Rembialkowski, Karen Girls Locker Room Supervisor
Wiersema, Reid Locker Room Supervisor
Gorman, Toni Associate Librarian
Peterson, Nancy Department Assistant/Student Services
Morrill, Cheryl Department Assistant/PREP
Taylor, Susan Director of Little Patriots
Smith, Ryan Driver Education Teacher
Bresnen, Courtney Driver Education Teacher
Burja, Brian Driver Education Teacher
Mork, Brent Guided Study/Driver Education Teacher
Eddy, David Science Teacher/Student Activities Coordinator
McCullough, Megan Spanish Teacher
Grove, Amy Guidance Counselor
Micheli, Ellen Student Services Manager
Anderson, Michael Technology Education Teacher
Drucker, Jorie Little Patriots Lead Teacher
Forde, Dawn Communication Arts Teacher
Musolf, Kimberly Communication Arts Teacher
O'Brien, Angela School Psychologist
Osicek, Taylor Applied Arts Teacher
Foley, Kelly Special Education Teacher
Tollefson, LouAnn Mathematics Teacher
Goodman, Abbie Science Teacher
Owens, Maureen Comptroller
Dickinson, Laurie Volunteer Coordinator
Durham, Debbie Associate Band Director
LeVanti, Maureen Fine Arts Teacher/ILC Teacher/Head Girls Cross Country Coach
Olshansky, Radmila Dance Teacher
Sabbagh, Cristal Fine Arts Teacher
Fenton, Cassie Mathematics Teacher
Koehl, Michelle Mathematics Teacher
Parisi, Jennifer Mathematics Teacher
Goolish, Eric Mathematics Teacher/Head Boys Volleyball Coach
Dudic, Filip Mathematics Teacher
Kim, Paul Mathematics Teacher
Roys, Neal Mathematics Teacher
Farina, Michael Physical Education Teacher
Mullins, Dimitra Health Education Teacher
Rubenstein, Maureen Special Education Teacher/Literacy Coach
Schopen, Eileen Assistant Director/Little Patriots
Loew, Tom Health Education Teacher/Head Athletic Trainer
McNamara, William Science Teacher/Head Football Coach
Dauphin, Chad Health Education Teacher/Assistant Athletic Director
Solomon, Barri Athletics Equipment Manager
Graham, David Infrastructure Manager
Cummings, Amanda Spanish Teacher
Greenhill, Jori Spanish Teacher
Ye, Li Chinese Teacher
Jacobson, Dave Social Studies Teacher/ELL Coordinator
Duba, N. Clayton Social Studies Teacher
Ross, Lindsay Mathematics Teacher
Gammelgaard, Michelle Mathematics Teacher
Kieft, Victoria Mathematics Teacher
Wiersema, Deborah Mathematics Teacher
Sikora, Todd Mathematics Teacher
Gammelgaard, Robert Mathematics Teacher
Lange, Eva Mathematics Teacher
Lacombe, Carly Communication Arts Teacher
Humes, Caroline Science Teacher
Carmichael, Don Science Teacher
Edstrom, Matt Science Teacher
Inselberger, Amy Science Teacher
Gold, Nancy Science Teacher
Wellington, Aaron Science Teacher/Assistant Athletic Director
Higgins, Cristina Science Teacher
Hager, Chad Science Teacher
Cullen, Jacqueline Communication Arts Teacher
Vilaseco, Enrique Director of Orchestra
Gobble, Troy Principal
Ross, Ellyn Department Assistant/District Office
Kiefer, Monika Administrative Assistant to the Principal
Popper, Chrissie Department Assistant/PREP
Conrey, Jim Public Information Coordinator
Norlin, Dee Imprest-Accounts Payable
Reibel, Anthony Director of Assessment/Research/Evaluation
Rothfeld, Ellen Accounts Payable-Purchasing
Zimmermann, Dr. Gwendolyn Assistant Principal/Teaching and Learning
Perkins, Denise Director's Assistant/Communication Arts
Branick, Tom Police Liaison
Buccieri, Lynn Director's Assistant/World Language
Aichholzer, Agnes French Teacher
Albert, Maureen Coordinator of Research and Program Evaluation/Mathematics Teacher
Argentar, Daniel Communication Arts Teacher/Literacy Coach
Arias, Jennifer World Languages Teacher
Barnabee, James Communication Arts Teacher
Brandt, Laura Social Studies Teacher
Jones, Mary Guidance Counselor
Patton, Mark Communication Arts Teacher
Scanio, Lisa Guidance Counselor
Snelten, Kirstin Assistant Director/Choir
Croft, Mandi School Psychologist
Pinta, Robert Mathematics Teacher
Betthauser, Tricia Athletic Director
Carney, Sean Director of Business Services
Goergen, Ted Director of Student Activities
Grice, Jonathan Director of Fine Arts
Kahler, Douglas Director of Information Services
Lipman, Jill Director of Physical Welfare
Miller, Jay Director of Special Education
Smith, Brad Director of Social Studies
Wood, Dr. Steven Director of Science
Aronoff, Ryan Communication Arts Teacher
Foley, Timothy Assistant Director/Communication Arts
Ewing, Sandra Sodexo Catering Coordinator
Laughhunn, Shelley Director's Assistant/Athletics
Kehoe, Adam Physical Education Teacher/Head Athletic Trainer
Sherwin, Greg Social Studies Teacher
Nordhem, Vicky Physical Education Teacher
Buttelmann, Inga Special Education Instructional Aide
Singley, Cheryl Mathematics Teacher
Wood, Christina Science Teacher
Muresan, Angela Mathematics Teacher
Dodge, Susan Main Office Receptionist
Carver, Debbie Department Assistant/Communication Arts
Lisius, Jill Science Teacher
Zummo, Justin Technology Education Teacher
Tompson, Chip Communication Arts Teacher
Dwyer, Griffin Guided Study History Teacher
Carnazzola, Amerigo Science Teacher
Cahill, Sara Science Teacher
Pfaffinger, Christine Science Teacher
Argentar, Brandi Science Teacher
Lubecke, Kimberly Science Teacher
Linnenburger, Mark Science Teacher
McCauley, Kathleen Dean of Students
Bazan, Jennifer Administrative Assistant to the Assistant Principal of Teaching and Learning
Hill, Julie Director's Assistant/Fine Arts
Wiczer, Sandy Department Assistant/Student Services
Gray, Jacqueline Director's Assistant/Social Studies
Walker, Sarah Social Studies Teacher/ILC Teacher/Head Girls Lacrosse Coach
Anderson, Eric Audio Visual Specialist
Brown, Laura Communication Arts Teacher
Geigler, Paul Information and Assessment Technician
McMullin-Lewis, Shannon Admininistrative Assistant to the Assistant Principal for Operations
Bowen, Sarah Director of Student Services
Dudic, Melissa Mathematics Teacher
Lapping, Barry ILC Math Teacher/Head Boys Bowling Coach
Van Cleaf, Tiffany Dance Teacher
Fletcher, Jennifer Technology Trainer
Adamczyk, Carol Administrative Assistant to the Superintendent, Secretary to the Board of Education
Dittman, Zara Spanish Teacher/FMP Coordinator
Flanagan, Joseph Communication Arts Teacher
Jain, Darshan Director of Mathematics
Valenziano, Nicholas Dean of Students
Juckett, Nancy Department Assistant/Student Activities
Forde, Claire Social Worker
Graddy, Jean Payroll Specialist
Grujanac, Mara Parent Engagement Coordinator
Lillydahl, Doug Director of Communication Arts
Lambermont, Kevin Data Integration Specialist
Custable, Dr. Wendy Director of Applied Arts
Heller, Dr. Stephen Communication Arts Teacher
Chambers, Dr. Kimberly Director of Human Resources
Tomkiel, Valerie Assistant Director of Mathematics/Mathematics Teacher
Rodriguez, Katie Spanish Teacher
Figueroa, Samuel World Languages Teacher
Phelps, Rodney Director of Facilities/Sodexo
Knauf, Lisa Science Teacher
Dean, Kellie Science Teacher
Fitzgibbons, Molly Science Teacher
Nissenberg, Heather Mathematics Teacher
Backes, Michelle Family and Consumer Sciences Teacher
Kelly, Christina Mathematics Teacher
Latka, Ken Assistant Principal for Operations
Latka, Nancy Social Studies Teacher/Study Hall Supervisor
Wood, Carla Spanish Teacher
Schoenfisch, David Dean of Students
Anderson, Peter Social Studies Teacher
Beyer, Jeremy Associate Orchestra/Guitar Director
Carney, Jennifer Study Hall/LOP Supervisor
Dzialo, James Social Studies Teacher
Feigh, Michael Aquatics Assistant
Fischer, Colleen Psychologist
Ford, Jason Applied Arts Teacher
Glowacka, Paulina World Languages Teacher
Kiefer, Pamela Nurse
King, Jacqueline Business Education Teacher
Martinez, Luke Swim America Coordinator
McGovern, Caitlin Assistant Director of Band
Miller, Daniel College Counselor
Biemeret, Susan College Counselor
Miller, Sandy Testing Center Coordinator
Moran, Katie Guidance Counselor
Nowak, Paula Fine Arts Teacher
O'Mahony, Jean Special Education Teacher
Demarakis, Nicole ELL World Languages Teacher